Prowadzenie biznesu ciągle wymaga podejmowania trudnych i bardzo często ryzykownych decyzji. Nasz zespół to grupa ludzi o dużym doświadczeniu, którzy pomagają podejmować trudne decyzje. Naszym zadaniem jest szukanie nowych rozwiązań na dotychczasowe problemy, analizowanie i raportowanie dotychczasowego stanu firm, a także prognozowanie na przyszłość. Wszystkie nasze działania skierowane są do kadry zarządzającej firmy, a ich celem jest ułatwienie podejmowania decyzji biznesowych, a jednocześnie minimalizacja ryzyka jakie ze sobą niosą. Staramy się, aby każda odważna decyzja, była podparta głębokimi analizami.
W swoich szeregach mamy zarówno analityków, doradców inwestycyjnych, doradców biznesowych oraz księgowych, posiadających duże doświadczenie pozwalające na dokonywanie sprawnych audytów finansowych, optymalizacji podatkowej przedsiębiorstwa czy poszukiwania źródeł finansowania nowych przedsięwzięć, tak by były one jak najkorzystniejsze dla naszego Klienta. Wszystkich, którzy poszukują zaufanych, rzetelnych i doświadczonych doradców biznesowych lub profesjonalnych księgowych, zapraszamy do kontaktu!
Zanim założysz firmę
Od czasu transformacji ustrojowej na początku lat 90, w Polsce stale rośnie liczba osób, które zastanawiają się na rozpoczęciem własnego biznesu, część z nich decyduje się na ten krok – inni nie. Podejmując taką decyzje należy zdawać sobie sprawę z wielu zagrożeń i zadać pytanie czy przedsięwzięcie ma szanse powodzenia.
Krok 1: pomysł na biznes
Zdarzają się osoby, które chciałby mieć własną firmę, ale w sumie to nie wiedzą jaką. To myślenie jest pierwszą oznaką, że firma może mieć spore problemy. Aby założyć własną firmę należy mieć na nią dobry pomysł, najlepiej aby była to taka działalność jakiej jeszcze nie ma na rynku, a mogłaby być bardzo użyteczna. Wówczas firma korzysta z tzw. luki rynkowej i ma szanse na rozwój ponieważ konkurencja w tej branży – nie istnieje. Drugim elementem, na który warto zwrócić uwagę poszukując własnego pomysłu na biznes jest doświadczenie i umiejętności – warto wykorzystać własną wiedzę i kwalifikację i otworzyć biznes, w którym będą one użyteczne.
Krok 2: biznesplan
Tak już na tym etapie należy sporządzić biznesplan, dzięki temu można przekonać się, jak kosztowne będzie przedsięwzięcie, jakie fundusze będą potrzebne na początek, jakie są silne i słabe strony pomysłu, jaka jest konkurencja na rynku i wiele innych. Innymi słowy biznesplan to sposób na przekonanie się, czy dany pomysł warto wcielić w życie, czy może lepiej poszukać innego. Pozwala on na bardzo wczesnym etapie ustrzec się porażki.
Prowadzenie własnej działalności obłożone jest wieloma obowiązkami, a co za tym idzie koniecznością dopełnienia wielu formalności związanych z prowadzeniem biznesu. Ich dopełnienie w odpowiednim terminie jest bardzo ważne, bowiem w przeciwnym razie może skutkować karami finansowymi, albo niemożnością osiągnięcia zakładanych efektów np. gdy wnioski zostaną złożone po terminie niemożliwe jest rozliczenie kolejnego etapu projektu.
Urzędami, z którymi każdy przedsiębiorca niezależnie od rodzaju prowadzonej działalności ma największy kontakt w życiu codziennym są: Urząd Skarbowy i Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Na początku prowadzenia działalności w celu rejestracji firmy konieczne jest złożenie wniosku do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej lub Krajowego Rejestru Sądowego. Do odpowiedniego wniosku powinny zostać dołączone wszystkie wymagane dokumenty.
Następnie należy zgłosić działanie firmy w Urzędzie Skarbowym, wraz z informacją o wybranej formie rozliczenia. Do tego urzędu pod koniec okresu rozliczeniowego przesyłane są również sprawozdania finansowe oraz podatki od osób fizycznych lub prawnych. Dodatkowo odprowadzany jest także podatek VAT oraz zaliczki na podatek dochodowy.
Firmę należy zgłosić także w ZUSie, gdzie zgłaszane będą także wszelkie sprawy dotyczące pracowników i kwestie ubezpieczenia właściciela firmy.